Zábava i poučení pro začínající čtenáře

Šmalcova abeceda

11

Autoři: Radek Malý(B, C, Č, E, F, G, I, K, L, M, P, R, S, Š, Z, Ž)
        Markéta Šimková(A, D, CH)
        Jiří Dvořák (J, N, O, X)
Ilustrace: Petr Šmalec (H)
Počet stran: 64
Nakladatelství: Baobab 
Rok vydání: 2005  

Vtipná, nápaditá a moderní verze Ferdova slabikáře, nabízí možnost dnešním předškolákům seznámit se s písmenky i jinak než prostřednictvím Ondřeje Sekory. Malé děti se ve Šmalcově abecedě nejen naučí znát abecedu, ale procvičí si slovní zásobu, zasmějí se nad jednoduchými, ale poutavými ilustracemi znázorňující groteskní až bizarní situace, doplňující novodobé říkanky. Na každé straně také nechybí hádanka, podporující logické myšlení a paměť, která vhodně doplňuje a rozvíjí příběh na obrázku.
13

„ Zloděj leze do zahrady
ale – co to vidí tady?
Zdá se, že tu zrovinka
řádí divná rodinka.

Zvonek, zebra, zápasníci,
tady bydlí potrhlíci.
Co zrcadlí zrcadlo?
Hrůzyplné divadlo.

Na zelí se zajíc pase …
Radši bych byl zase v base,
než bych s touhle rodinou
měl být chvilku jedinou.“

12

Petr Šmalec, autor již několika dětských knih mezi něž patří například Černý Petr nebo Ferda Páv a všelijaká zvířata, žije v Olomouci a pracuje jako grafik Muzea umění, věnuje se nejen ilustraci, ale také grafické úpravě a počítačové grafice. Na tvorbě jeho abecedy se podíleli svým básniřským umem také Jiří Dvořák, časopisecký redaktor a autor knihy Zpátky do Afriky!, Radek Malý, pedagog na vysoké škole v Olomouci a Markéta Šimková, povětšinou ilustrátorka čítanek.

15

Šmalcova abeceda je začátkem mojí sbírky všech skvostů pro děti i hravé rodiče od nakladatelství Baobab, které otevřeně a hluboce obdivuji, za všechny ty nádherné tituly, které musí nadchnout nejedno zvídavé dítko. Mezi jejich knihami nemůžete šlápnout vedle, každá je překvapivě originální a skvěle designově zpracovaná, což platí i pro samotnou abecedu, která je potěchou jak pro mozek tak pro oko, nenajdete v ní hluché místo, každá strana má čím zaujmout a dokonce i reklama zde potěší.

17

Na konci knihy najdete odpovědi na všechny hádanky a abecední rejstřík všech věcí, tvorů a podivných situací, které se objevují na obrázcích znázorňujících určité písmenko a musím se přiznat, že se často hodil i mně, protože pojmenovat 20 věcí na jedné ilustraci počátečním písmenem U, byl oříšek, obzvlášť když jedna z nich byl Uroboros 😀

14

Moje vzpomínky na A jako štafle, C jako rohlík a E jako hřeben jsou stále ještě příliš silné a hřejivé nato abych prosazovala jen Šmalcovu abecedu, ale myslím, že si obě knihy zaslouží čestné místo v každé dětské knihovně vedle sebe. S lehkým srdcem doporučuji jak z pozice spokojeného dítěte tak rodiče.

16

95%

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s